Additional information
| Power | 500W |
|---|---|
| Lamp | Phillips 380W |
| Colour | 13 colours wheel + white colour wheel |
| Gobos | 9" rotating glass wheel + white speed fluctuation + two-way flow effect. Gobo wheel with 11 fix + white / 7 rotating + white |
| Prisms | Double disc and dual rotation design. 1 rotating 8/16-faceted circular prism + 1 rotating 6-faceted linear prism/rotating 16-faceted circular prism |
| Beam Angle | beam 2,5°, spot 38°, wash 52° |
| Lens | high-precision combined |
| Pan/Tilt | 16 bits, 540° / 270°, Automátic X/Y repositioning |
| Engine | high-speed three-phase, smooth and quiet |
| Dimming | linear 0-100% |
| Strobe | 1-15 Hz |
| Setup | LCD Display |
| Protection | IP20 |
| Size | 48 x 41 x 59 cm |
| Weight | 18,8 kg |
| Voltage | AC90-240V/50-60Hz |
| Warranty | 2 years |








