380 Prism R20 Beam
Beam moving head equipped with a powerful 380W 20R type lamp, along with a top quality and high performance optical group.
Additional information
| Consumption | 450W |
|---|---|
| Power | 450W LED lamp / 380W light source |
| Ballast | electronic |
| Colour Temperature | 8000K |
| Colour | 13 colours+ white + CTO colour temperature, half-colour rainbow effect whith bidirectional rotation, independent colourfull beam effect, independent colourfull prism effect |
| Gobos | 10 fixed + 4 glass, auto change, vibration effect |
| Prismas | double disc and double rotation design. 1 diamond honeycomb 8+8+8 facets prism , angles 17/34/45° + 1 27° octagonal prism, stackable to 123°, forward and backward rotation |
| Effects | 14 fixed patterns (shake and rotate) |
| Lens | Combined large aperture and high precision optics, strong beam sensitivity, thick beam column, ø155mm |
| Beam Angle | Secondary beam diameter adjustment |
| DMX Channels | 16/22 |
| Control | auto, DMX, master-slave, sound |
| Pan/Tilt | 16 bits, 540° / 270° |
| Engines | 13 fast-spped three-phase silent engines, 16-bit drive |
| Strobe | 0,3–13 Hz, adjustable strobe effects, mecanic double chip 0–100%, strobe macros |
| Control motherboard | Imported chip, lamp failure detection, closed-loop fan control |
| Photoelectric reset | Automatic recovery in case of incorrect operation |
| Automatic power reduction | It automatically reduces the power of the light source by 50% when the mechanical light is switched off. |
| Material | fire and high temperature resistant casing |
| Setup | LCD Display |
| Protection | IP20 |
| Size | 36 x 27 x 60 cm |
| Weight | 18, 8 kg |
| Voltage | AC210-230V/50-60Hz |
| Average Life | 20.000 hours |
| Warranty | 2 years |




