Additional information
| Consumption | 540W |
|---|---|
| Light Source | Ushio NSL420S Mercury Discharge Lamp |
| Colour Temperature | 7600K |
| Colour | 14 + white, bidirectional variable speed rainbow effect |
| Gobos | 13 fixed + white light |
| Prisms | 8 or 8+16 prisms, bidirectional variable speed rotation |
| Beam Angle | 1,9°-3° |
| DMX Channels | 16 |
| Control | DMX |
| Pan/Tilt | 540° / 270° |
| Dimming | electronic focus, linear 0-100% |
| Strobe | 1-13 Hz |
| Protection | IP65 |
| Setup | LCD Display |
| Size | 35,4 x 36 x 61 cm |
| Weight | 20,5 kg |
| Voltage | AC100-240V/50-60Hz |
| Average Life | 4.000 hours |
| Warranty | 2 years |
| Reference | BMO420 |







