Additional information
| Consumption | 500W |
|---|---|
| Light Source | Osram 420W Discharge Lamp |
| Ballast | electronic |
| Colour | 1 fixed colour wheel, 13 colours + white light, adjustable rainbow effect speed, half pass colour effect, Independence 7 color rainbow and prism effect, clear and fresh |
| Colour Temperature | 8000K |
| Beam Angle | parallel 0-2° |
| Gobos | 10 fixed + 4 glass whith auto change, shake effect |
| Prisms | 1x 16 prism, 1x 6+6 prism, 1x 8 square prism, 1x 8+8+8 prism, 1×8 prism, 2x linear prism, 7 prism and can overlay to become 31 kinds of prism effect |
| Pan/Tilt | 16 bit, 540° / 270°, Automátic X/Y repositioning |
| DMX Channels | 16/20 |
| Control | DMX, master-slave |
| Dimming | linear 0-100% |
| Strobe | 13 Hz |
| Setup | 180° reversible LCD display |
| Protection | IP20 |
| Size | 36 x 27 x 60 cm |
| Weight | 18,8 kg |
| Voltage | AC210-230V/50-60Hz |
| Reference | XL-4207 |




