Description
Beam 380 16-channel moving head with Osram Sirius 371W S discharge lamp, guaranteeing excellent output performance of 370,752 Lux at 10 m.
This innovative equipment is designed to produce a powerful beam of light over long distances, ideal for projection from the back of a stage towards the audience or into the sky.
| Consumption | 600W |
|---|---|
| Lamp | Osram Sirius 371W S |
| Ballast | electronic |
| Colour Temperature | 7650K |
| Luminosity | 13.000 lm |
| Colour | 13 colour + white trapezoidal wheel, 3 temperature correctors included CTB 8000K / CTO 3200K / CTO 2500K and UV filter |
| Gobos | 14 metallic fixed gobos including animationn section |
| Prisms | 2 overlapping rotating of 8+8 and 8+8+8 |
| Effects | frost (generated by focus), rainbow |
| Beam Angle | 2,1° |
| Focus | motorized 0–100% |
| Pan/Tilt | 16 bits, 540° / 270°, Auto repositioning X/Y |
| DMX Channels | 16 |
| Control | auto, DMX, master-slave, sound |
| Strobe | 1-13 Hz, Mecanic Dimmer |
| Setup | 3" screen for various settings, manual and function control, selection of operating modes and fault monitoring |
| Protection | IP20 |
| Size | 33 x 53 x 25 cm |
| Weight | 16 kg |
| Voltage | AC210-230V/50-60Hz |
| Average Life | 1.500 horas |